Geciktirici Hap

Erken Boşalmaya İlaç Var mı?

Erken  boşalmaya ilaç var mı? Nedir? İşe Yarar mı?

Boşalmanın penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir esi tatmin edemeden olması veya kişinin isteğinden önce olmasına erken boşalma denir. Genellikle dile getirilmesi güç olduğundan ve göreceli bir kavram olduğundan rastlanma sıklığı konusunda yeterli bilgi yoktur. Bu durum da erken boşalmanın ilacının üretilmesine engel teşkil etmektedir.

Erken boşalma erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur ve tedavisi %100 mümkündür. Bir denetimsizlik ve kontrolsüzlük hastalığı olan erken boşalmanın tedavisi, kişiye boşalma refleksi üzerinde istemli bir denetim sağlama yetisinin kazandırılmasıyla gerçekleştirilir. Bu da cinsel terapi aracılığıyla olur. Piyasada doğrudan erken boşalmaya ilaç olarak kullanılan bir ilaç bulunmamaktadır, ancak depresyon tedavisinde kullanılan bir takım ilaçların yan etki olarak boşalmayı geciktirebildiği gözlenmiştir ve hekimler tarafından cinsel terapiye destek olarak bu ilaçlar önerilmektedir.

Bütün bunların yanında Dünya genelinde milyonlarca erkeğin korkulu rüyası olan erken boşalmaya ilaç olarak ilk defa bir ürün geliştirilmiştir. Önemli bir tıbbi vaka olarak kabul edilen “prematür ejakülasyon” konusunda Paris’te düzenlenen 3.Uluslararası Cinsel tedaviler kongresinde “ dapotextine ” içeren ilacın tanıtımı yapılmıştır. Piyasadaki adı “Priligy” olan 30 ve 60 mg. dozlarda piyasaya çıkartılan erken boşalmaya ilaç cinsel potansiyellerini arttırmak isteyen erkeklere satılmayacağı açıklanmıştır. İlaç Avusturya, Finlandiya, Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz ve İsveç’te Sağlık otoritelerinden resmi onay almıştır. Lille Üniversitesi Profesörü ve Uluslararası Cinsel Sorunlar ve İktidarsızlık Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Jacques Buvat etken maddesi Dapoksetin olan yeni erken boşalmaya ilaç, erken boşalma için yeni bir tedavi olanağı sunduğunu bildirmiştir. İlk defa erken boşalma sorununa medikal bir çözüm yolu bulunduğunu dile getiren Prof. Buvat 22 ülkede 6 bin hasta üzerinde yapılan araştırmalarda söz konusu tedaviyle boşalma süresinin uzatılması, boşalmanın kontrolü ve bu soruna bağlı stres seviyesinin azaltılmasında etkili bir sonuç sağlandığını duyurmuştur. Prof. Dr. Buvat, cinsel ilişkiden 1-3 saat öncesinde ağız yoluyla alınmak suretiyle uygulanan tedavinin 18- 64 yaş grubundaki erkekler için olduğunu da belirtmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir